The Law Society Excellence Awards 2016 – the winners!

Excellence-awards-2016-514x145

 

 

 

We are thrilled to announce the winners of the Law Society Excellence Awards 2016, proudly sponsored by Eclipse.

The winners were announced at the prestigious awards ceremony on Thursday 20th October, at the Hilton Park Lane, where the very best work in the legal profession was celebrated.

See below for the full list of winners and highly commended individuals and teams – congratulations to all!

  • The Law Society Gazette Legal Personality of the Year
    Winner: Major General Susan Ridge, Army Legal Services
     
  • Junior Lawyer of the Year 
    Winner: Elissa Thursfield, Gamlins Law Ltd
    Highly Commended: Rhiannon Jones, Lester Morrill
    Highly Commended: Keiley Ann Broadhead, ACCA
  • Solicitor Advocate of the Year
    Winner: Ranjit Uppal. Switalskis Solicitors
    Highly Commended: Simon Jones, Crown Prosecution Service
  • Woman Lawyer of the Year
    Winner: Ruth Grant, Hogan Lovells
    Highly Commended: Rachel Horman, Watson Ramsbottom Limited
  • Solicitor of the Year – In-house
    Winner: Tabatha Mossman, Roche Products Limited
    Highly Commended: Rishi Sharma, InterContinental Hotels Group
    Highly Commended: Sophia Dirir, Action for Children
  • Solicitor of the Year – Private Practice
    Winner: John Halford, Bindmans LLP
    Highly Commended: Susan Bartfield, Lester Morrill
    Highly Commended: Melinda Giles, Giles Wilson LLP
  • Lifetime Achievement Award
    Winner: Alexandra Marks, Linklaters
  • Human Rights Lawyer of the Year
    Winner: Chris Topping, The Jackson Canter Group
  • Excellence in Pro Bono
    Winner: The Jackson Canter Group
    Highly Commended:: Huddersfield Law Society Uganda Twinning Group
    Highly Commended: Simmons & Simmons
  • Excellence in Client Service
    Winner: Cohen Davis Solicitors
    Highly Commended: EMG Solicitors Limited
  • Excellence in Marketing and Communications
    Winner: Stephens Scown LLP
    Highly Commended: Wollen Michelmore LLP
  • Excellence in Diversity and Inclusion
    Winner: Department for Business, Energy and Industrial Strategy
    Highly Commended: Paul J Watson Solicitors
    Highly Commended: Latham & Watkins
  • Excellence in Learning and Development
    Winner: Simpson Millar LLP
    Highly Commended: Suffolk Legal
  • Excellence in International Legal Services
    Winner: Centil Law Firm (formerly Colibri Law Firm)
    Highly Commended: Anjarwalla & Khanna
  • Excellence in Business Development
    Winner: Thomson Snell & Passmore LLP
    Highly Commended: Hugh Jones Solicitors
  • Excellence in Technology
    Winner: Fisher Jones Greenwood LLP
    Highly Commended: Shakespeare Martineau LLP
    Highly Commended: Watkins & Gunn Solicitors
  • Excellence In-house
    Winner: Spire Healthcare Group Plc
    Highly Commended: Action for Children